Studium v zahraničí

Proč vyjet na studijní pobyt do zahraničí?

Studium v zahraničí považujeme v dnešní době za samozřejmou a podstatnou součást studia. Vysokoškolské studium dokončuje obecně stále více mladých lidí a zahraniční studijní pobyty zůstávají jednou z věcí, která vás může v hledání zaměstnání zvýhodnit a odlišit ve velké konkurenci ostatních žadatelů. Zahraniční pobyt pomůže osamostatnit se těm, kteří jsou zatím závislí na své rodině. Zahraniční pobyt také řadě studentům pomohl v uvědomění si toho, co chtějí v životě dělat. Výjezd pomůže zlepšit aktivní znalost cizího jazyka těm, kteří si v něm nevěří, a rozvine a upevní znalost cizího jazyka těm, kteří se považují v daném cizím jazyku za zběhlé. Potkávání spolužáků a lektorů z celého světa přispěje také osobnostnímu rozvoji a posílí toleranci a otevřenost vůči odlišným národům a kulturám.

Co v zahraničí studovat?

V rámci programu Erasmus+ můžete vyjet na zahraniční univerzity, se kterými má Ústav pedagogických věd uzavřenou aktivní smlouvu. V současnosti nabízíme 20 univerzit napříč Evropou (viz seznam níže). Smlouvy jsou uzavřeny s pedagogickými či psychologickými ústavy/katedrami. Každá univerzita se zaměřuje na jiná témata. Při výběru univerzity je proto dobré rozhodovat se (kromě toho, že by člověk rád strávil půl roku u moře) podle nabízených předmětů a prostudovat si weby nabízených univerzit. Jako student MUNI máte povinnost ze zahraničního pobytu přivést 20 ECTS kreditů, které vám budou uznány jako B/C/D kredity. Málo kdy se stane, že předmět studovaný v zahraničí je možné uznat jako A kredit – předměty by musely mít totožný obsah. Proto doporučujeme plánovat trochu dopředu a rozvrhnout si studium v Brně tak, abyste případně nemuseli prodlužovat, nechcete-li.

Co udělat pro to, abyste mohli vyjet na zahraniční pobyt?

Třikrát ročně (v únoru, v květnu a v září) se vyhlašuje výběrové řízení, o kterém budete informováni zde na webu ÚPV v sekci aktuality, školním emailem a na nástěnce ÚPV, minout informaci o spuštění výběrového řízení je tak minimální. Přihlášky se podávají elektronicky v systému ISOIS. Konkrétní informace a další postup se dozvíte vždy při vyhlášení nového kola výběrového řízení.

Co když máte dotaz?

Pokud máte jakýkoliv dotaz týkající se zahraničních výjezdů, neváhejte kontaktovat oborovou koordinátorku Terezu Vengřinovou.

Seznam partnerských univerzit

Podívejte se na aktuální seznam partnerských univerzit Ústavu pedagogických věd v rámci programu Erasmus+. Ohledně dalších programů navštivte také stránky Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity.

Město

Zahraniční univerzita

Úroveň studia v době výjezdu

Aarhus

Aarhus University

Bc./Mgr./PhD

Antalya

Akdeniz University

Mgr./PhD

Antwerpen

University of Antwerp

Mgr./PhD

Budapest

Eotvos Loránd University

Mgr./PhD

Essen

University of Essen

Bc./Mgr.

Firenze*

University of Firenze

Mgr./PhD

Innsbruck

Leopold Franzens University Innsbruck

Bc./Mgr.

Küçükçekmece/İstanbul

Istanbul Aydin University

Bc./Mgr.

Malága*

University of Malaga

Bc./Mgr.

Nicosia

European University Cyprus

Bc./Mgr.

Oslo

University of Oslo

Mgr./PhD

Oulu

University of Oulu

Bc./Mgr./PhD

Pecs

University of Pécs

Mgr.

Porto*

University of Porto

Bc./Mgr./PhD

Riga

University of Latvia

Bc./Mgr./PhD

Rijeka

University of Rijeka

Bc./Mgr./PhD

Stockholm

University of Stockholm

Bc.

Tallinn

University of Tallinn

Bc./Mgr./PhD

* Znalost tamního oficiálního jazyka výhodou – velmi omezená nabídka předmětů v angličtině

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info